Poznajmy bliżej kościół Pokoju w Świdnicy

Świdnica to jedno z ciekawszych miast na terenie Dolnego Śląska, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Turystyczną wizytówką tego miasta stał się Kościół Pokoju – zabytek, któremu koniecznie trzeba poświęcić więcej uwagi. Na czym polega jego fenomen?

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to obiekt do dziś służący ewangelikom, a jednocześnie atrakcja turystyczna, mogąca się pochwalić wpisem na listę UNESCO. Zbudowany na mocy postanowień pokoju westfalskiego z 24 października 1648 roku, przypomina nam o wielkich konfliktach religijnych, z jakimi przez wieki musieli się borykać mieszkańcy Dolnego Śląska. W połowie XVII wieku ewangelicy, dzięki wsparciu króla Szwecji, otrzymali od katolickiego cesarza Ferdynanda III Habsburga zgodę na budowę trzech świątyń: w Świdnicy, Głogowie i Jaworze. Jeśli chodzi o kościoły o podobnej architekturze, to znajdziemy je m.in. na podkarpaciu – więcej szczegółów na www.UstrzykiDolne24.pl

Powstanie kościołów

Kościoły te mogły powstać tylko według ściśle określonych zasad. Ustalono, w jakiej odległości od centrum miasta mogły się znajdować, określono też, ile czasu można przeznaczyć na ich budowę oraz z jakich materiałów można je wznosić. Dwa z nich, kościoły w Świdnicy i Jaworze, przetrwały do naszych czasów, choć budowano je w pośpiechu z nietrwałych materiałów. Kościół w Świdnicy, skromny z zewnątrz, zachwyca pięknym wnętrzem oraz emporami, dzięki którym w jego murach mogło się pomieścić wielu wiernych. Kościół Pokoju w Świdnicy zachwyca też pięknym otoczeniem.

Warto tu zwrócić uwagę na cmentarz ewangelicki, na którym zachowało się sporo zabytkowych nagrobków, oraz na dzwonnicę, którą dobudowano w początkach XVIII wieku, już po zawarciu Ugody Altransztadzkiej (dzięki której śląscy ewangelicy mogli zbudować kolejnych sześć kościołów, zwanych Kościołami Łaski). Ciekawie prezentuje się też budynek Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego, w którym zgromadzono sporo starodruków, rękopisów oraz ksiąg parafialnych. Wielką popularnością cieszy się też dawny Dom Stróża, dziś świetnie sprawdzający się w roli klimatycznej kawiarenki.