Ratusz w Tarnowie – najpiękniejszy siedziba władz w Polsce?

Choć powstał jako siedziba dla władz miasta, dziś dostępny jest dla każdego. Tarnów może się pochwalić ratuszem, który ceniony jest nie tylko jako budowla, ale i jako placówka muzealna. Od 1970 roku są tu prezentowane ciekawe zbiory, dzięki którym każdy z nas może w czasie wycieczki po Tarnowie poznawać i historię tego miasta, i ciekawe dzieła sztuki. A już sama historia oraz architektoniczna forma tarnowskiego ratusza mogą oczarować turystów.

Co warto o nim wiedzieć?

Tarnów dość wcześnie zyskał prawa miejskie, zatem i pierwszy ratusz powstał tu dość szybko. Wiadomo, że już w XIV stuleciu na runku stał gmach, w którym zbierali się przedstawiciele władz miejskich. Pierwotna, gotycka budowla została jednak w XVI wieku przebudowana w stylu renesansowym, dzięki czemu zmieniła swój wygląd. Choć w XIX wieku znów przeprowadzono poważne prace związane z tym obiektem, nie utracił on swego historycznego charakteru i do dziś zachwyca renesansową formą. Pomogły też te prace, które przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku. ich głównym celem było przywrócenie wyglądu ratusza z tego okresu, kiedy zachwycał on najmocniej, a więc do jego formy z XVI stulecia.

Dziś w czasie wycieczki po Tarnowie możemy zobaczyć ratusz, który stanowi jeden z najciekawszych przykładów renesansowego budownictwa w tej części kraju. Z pewnością warto poświęcić mu trochę czasu. To piękna budowla, a liczne detale architektoniczne czynią z ratuszowego gmachu niezwykłe dzieło sztuki. Dawna siedziba władz miejskich to wspaniałe wnętrza, które w swych dziejach pełniły różną rolę. Dawniej w ratuszu mieścił się i areszt, i zbrojownia. Dziś jest to niezwykłe muzeum, które może się pochwalić wspaniałymi zbiorami. Warto zwiedzić tę placówkę podczas wycieczki do Tarnowa, gdyż ciekawe zbiory z kolekcji Sanguszków mogą na każdym zrobić ogromne wrażenie. Co ciekawe, już w 1931 roku ratusz zaczął służyć jako siedziba placówki muzealnej.

Dziś jest jedną z najważniejszych placówek, jakimi może się pochwalić Tarnów oraz miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki. Wśród zabytków prezentowanych w ratuszu wyróżnia się ratuszowy zegar, będący jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

Sala Rady oraz Sala Pospólstwa to z kolei najwspanialsze wnętrza, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony odwiedzających Tarnów i tutejszy ratusz turystów.

Przeczytaj również

1 thought on “Ratusz w Tarnowie – najpiękniejszy siedziba władz w Polsce?

  1. Ratusz co prawda jest piękny, ale są miasta w Polsce, w których ratusze też są piękne. Ciężko stwierdzić, który wygrywa pod tym względem.

Comments are closed.