Na tropie najpiękniejszych cerkwi – w dolinie Osławy

W dolinie Osławy czekają na nas i piękne widoki, i wspaniałe zabytki architektury. Tu, w rejonie Sanoka, czekają na gości przede wszystkim cerkwie – niezwykłe pamiątki po Łemkach oraz cenne zabytki drewnianej architektury. Które z nich mogą się okazać najciekawszymi punktami w programie wycieczki?

Dolina Osławy – podstawowe informacje

W dolinie Osławy nie brak ciekawych zabytków dawnej architektury, przy czym drewniane cerkwie stanowią tu wyjątkową kolekcję. Nic w tym dziwnego – to cenne pamiątki po dawnych mieszkańcach podkarpackich wsi oraz niemi świadkowie tak ważnego wydarzenia, jakim była Akcja „Wisła”.

Te cerkwie, które przetrwały wojnę, dziś powoli wracają w ręce grekokatolików i prawosławnych. Łączy je tragiczna historia oraz piękna forma. Każda z nich jest cennym zabytkiem i atrakcją turystyczną, obok której nie można przejść obojętnie.

Jakim obiektom turyści poświęcają najwięcej uwagi w dolinie Osławy?

W dolinie Osławy szczególnym powodzeniem cieszy się Komańcza, znana z dwóch cerkwi: grekokatolickiej i prawosławnej. Wspaniałymi świątyniami kuszą też takie miejscowości, jak Turzańsk, Szczawne oraz Rzepedź. W czasie wycieczki po tej części kraju koniecznie trzeba też zajrzeć do Morochowa oraz do Zagórza, znanego z dwóch cerkwi oraz ruin klasztoru karmelitów bosych. C

iekawe cerkwie czekają też w Radoszycach oraz w Wisłoku Wielkim – kolejnych miejscowościach, które na turystycznych planach rejonu Sanoka zajmują miejsce bardzo ważne.

Podsumowanie wpisu o dolinie Osławy

Dolina Osław to wspaniały kierunek wycieczki dla tych, którzy kochają klimat Podkarpacia i dobrze czują się w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim. To jednocześnie miejsce idealne dla tych, których fascynują cerkwie. To one są tu atrakcją najważniejszą, na nich też skupiona jest uwaga turystów wędrujących po tej części kraju.

Więcej wpisów o interesujących bieszczadzkich atrakcjach turystycznych, znajdziesz w serwisie tarnica.pl.