Święty Krzyż i jego atrakcje

Święty Krzyż to jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Górach Świętokrzyskich. Dlaczego turyści tak chętnie tu zaglądają? Święty Krzyż, znany również jako Łysa Góra, to piękne lasy jodłowe, imponujące gołoborza oraz zabytki sakralne. To jednocześnie miejsce związane z licznymi legendami, w których główną rolę odgrywają czarownice zlatujące się tu na sabat.

Co możemy tu zobaczyć?

Przede wszystkim kościół, w którym znajdują się obrazy z XIX wieku, namalowane przez Franciszka Smuglewicza. Uwagę turystów zwiedzających sanktuarium na Świętym Krzyżu przyciągają też klasztorne krużganki oraz barokowa kaplica Oleśnickich. Początkowo była ona wykorzystywana jako kaplica grobowa, jednak od lat 20-tych XVIII wieku są w niej przechowywane relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Kto chce poznać historię relikwii oraz dowiedzieć się, jak trafiły one na  Święty Krzyż, ten powinien uważniej przyjrzeć się malowidłom zdobiącym kaplicę. Opowiadają one historię skarbu, dzięki któremu klasztor na Łysej Górze stał się ważnym sanktuarium oraz miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów z całej Polski.

Co jeszcze przyciąga turystów na Święty Krzyż?

Dla tych, którzy lubią historie z dreszczykiem, ważnym punktem w programie wycieczki na Święty Krzyż będzie krypta, w której spoczywa książę Jeremi Wiśniowiecki. Oprócz tego znajdują się tu groby benedyktynów, którzy kościołem na  Świętym Krzyżu opiekowali się od 1776 roku do 1819 roku, kiedy klasztor został zlikwidowany przez władze carskie. Oprócz tego warto odwiedzić także Częstochowę – atrakcje turystyczne Częstochowy znajdziemy m.in. w artykule na Halo Częstochowa. Wracając do Świętego Krzyża, to warto zobaczyć także tutejsze Muzeum Misyjne oraz wieża widokowa, z której roztacza się niezapomniany widok na Góry Świętokrzyskie. Warto też zejść na platformę widokową, z której można podziwiać świętokrzyskie gołoborza. Takie atrakcje sprawiają, że pobyt na  Świętym Krzyżu każdemu z nas sprawi wiele radości i stanie się świetnym wstępem do dalszych wycieczek po Górach  Świętokrzyskich.