Cuda architektury – zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jeden z najciekawszych zabytków wschodniej Polski. W przeszłości ten znajdujący się na wzgórzu miasta obiekt był pierwszą siedzibą wpływowego rodu Lubomirskich. Sama forma budynku została stworzona w taki sposób by spełniał on role mieszkalną oraz obronna. Z tego tez powodu cechami charakterystycznymi omawianego zamku w Łańcucie są narożne wieże, które dodatkowo otoczono jeszcze systemem fortyfikacji oraz wałami obronnymi wraz z fosą.

Niestety jak można się domyśleć, tak stary obiekt nie wytrzymał presji czasu i smutnych historycznych wydarzeń nawiedzających nasz kraj. Na pewno ten zespół zamkowy można zaliczyć do bardzo cennych zasobów. Już teraz warto podkreślić, iż jest to obowiązkowa pozycja, gdy chodzi o zabytki Podkarpacia.

Z racji na swoją wyjątkową formę miejsce to cieszy się także bardzo dużym zainteresowaniem wśród par młodych. Nie można się zresztą temu dziwić, gdyż dla niejednej kobiety wesele na zamku to coś o czym marzy ona od urodzenia. Faktycznie ślub w arystokratycznym otoczeniu może przypaść do gustu. Wracając jednak do tematu samego zabytku to łańcucki zamek słynie z bardzo cennej kolekcji pojazdów konnych. Używane przez Lubomirskich w zamierzchłych czasach, dziś mogą być podziwiane przez nas współczesnych. Warte odwiedzenia są także oranżeria, storczykarnia czy też stajnie cugowe i wozownia.

We wnętrzu zamku znajdują się natomiast eksponaty pochodzące z kolekcji dawnych właścicieli. Wszystko to sprawia, że Muzeum Zamek w Łańcucie jest z pewnością warte odwiedzenia. Niejednego bowiem turystę zarówno z Polski, jak i z zagranicy ono zachwyciło.

1 thought on “Cuda architektury – zamek w Łańcucie

  1. Ślub w taki zamku to marzenie. Zainspirowałam się do zorganizowania własnego ślubu w tym zamku.

Comments are closed.