Atrakcje Złotego Stoku: dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Piękna okolica i cenne zabytki – oto czynniki, dzięki którym na terenie Złotego Stoku tak świetnie rozwija się turystyka. To miasto to wspaniały cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury, choć i innym atrakcjom warto się tu uważniej przyjrzeć.

Za co turyści pokochali Złoty Stok?

Złoty Stok przyciąga piękną okolicą. Podobnie jak zachwycają nas atrakcje przyrodnicze i turystyczne w Sudetach, tak samo jest i tutaj. Tu, na granicy Przedgórza Sudeckiego i Gór Złotych, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Turystów przyciąga tu również złoto, którego wydobyciem zajmowano się w tym miejscu już w czasach średniowiecza. W 1273 roku Henryk IV Probus wydał przywilej, który pozwolił cystersom na prowadzenie prac górniczych w tym właśnie miejscu, wiadomo jednak, że górnictwo rozwijało się tu znacznie wcześniej. Najlepszy okres w dziejach miasta to XIV – XVI wieku. W Złotym Stoku inwestowali przedstawiciele wielu ważnych rodów, m. in. Fuggerowie, Welsowie i Turzonowie. Wśród znanych inwestorów znalazł się też Wit Stwosz, choć akurat w jego przypadku inwestycja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

O czasach świetności Złotego Stoku przypominają liczne atrakcje i cenne zabytki. Kopalnia Złota to cenny skarb i ważny punkt w programie każdej wycieczki, warto jednak dodatkowo wybrać się na spacer po mieście. Gdzie szukać najciekawszych perełek dawnej architektury? W rejonie rynku. Nie brak tu kamienic z XVIII i XIX wieku, choć na szczególne wyróżnienie zasługuje kamienica Fuggerów z XVI wieku. Ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół Najświętszego Zbawiciela, który przez pewien czas służył ewangelikom. Kościół ten jest ciekawym przykładem połączenia stylu gotyckiego i renesansowego, nic więc dziwnego, że miłośnicy sztuki sakralnej poświęcają mu tak wiele uwagi.