Wilno, Drezno, Paryż – podróże Adama Mickiewicza

Wycieczki mogą być naprawdę ciekawe i nieść ze sobą sporą dawkę wiedzy. Dziś wybierzemy się w podróż śladami wielkiego, polskiego wieszcza, jakim był Adam Mickiewicz.

Jak dobrze zdajemy sobie sprawę, cześć swojego życia spędził w Wilnie. Tam się uczył, wychowywał, może też zakochał. Tam powstało kilka jego dzieł. Inne zostały stworzone w Dreźnie, potem w Paryżu. Wiele się działo. Podróżował, uciekał, wędrował po świecie.

Miał dotrzeć na powstanie listopadowe, ale nie udało mu się, więc jedynie o nim napisał, co miało być jego udziałem w bitwie. Kto wie, może dzięki temu nasz poeta przeżył. Chociaż wtedy zapisałby się dodatkowo w historii. Jednakże poloniści i tak pewnie by o tym fakcie zapomnieli i wspominali jedynie nudne wycinki z jego życia. Ale tacy już są nauczyciele. Inaczej sprawa ma się z prawdziwymi pasjonatami.

Oni mogą opowiedzieć o tym, jak wyglądało życie młodego Mickiewicza, gdzie był, co robił. Opowiedzą o Lelewelu, ich relacji, wzajemnej pomocy, cenzurze, przez którą nie można było wydać dzieł i wielu innych ciekawych rzeczach.