Polskie zamki: Lidzbark Warmiński

Lidzbark

Potężny zamek, którym może się pochwalić Lidzbark Warmiński, dla każdego z nas może się okazać wyjątkowym celem wycieczki. Dlaczego warto zwiedzić ten zabytek oraz mieszczące się w jego murach muzeum?

Z kart historii – zamek w Lidzbarku Warmińskim i jego dzieje

Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest cenną perełką dawnej architektury oraz jedną z najważniejszych pamiątek po biskupach warmińskich, urzędujących tu od XIV wieku do 1772 roku. Dzięki swej obronnej bryle, zamek ten nigdy nie wpadł w ręce krzyżaków, choć sam Lidzbark był otoczony terenami pobitymi przez tych zakonników.

Przez wieku pieczę nad zamkiem oraz nad okolicznymi ziemiami sprawowali warmińscy biskupi, wśród których nie brakowało postaci wybitnych, niezwykle zasłużonych dla polskiej kultury i nauki. Marcin Kromer, Ignacy Krasicki – to tylko wybrane nazwiska, które pojawiają się na liście urzędujących tutaj biskupów.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania zamku?

Potężny zamek wciąż zachwyca swą bryłą oraz pięknym dziedzińcem, na którym spotykają się turyści z różnych zakątków Polski. Wspaniale prezentują się otaczające ten dziedziniec krużganki, po których można spacerować, ciesząc się pięknymi widokami. Wiele atrakcji czeka też w zamkowych wnętrzach. Turyści mogą zajrzeć m. in. do skarbca i do zbrojowni, mogą też odwiedzić karcer, nazywany Komorą Zapomnienia.

Wiele fantastycznych zabytków skrywa w sobie także strona www.infowloclawek.pl, gdzie dowiesz się wszystkiego o wakacjach w tym regionie.

Wyjątkowym doświadczeniem może się okazać wizyta w Wielkim Refektarzu – najpiękniejszym pomieszczeniu na zamku, w którym mieści się obecnie ekspozycja sztuki sakralnej. Warto też zajrzeć do zamkowej kaplicy, w której wyposażeniu dominuje już styl barokowy. I ona może oczarować zwiedzających swym charakterem, a czas spędzony w jej murach dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest wyjątkowo ciekawym celem wycieczki dla tych, których interesuje historia oraz sztuka. To wyjątkowy skarb, obok którego nie można przejść obojętnie, a wizyta w zamkowych murach dla każdego z nas stanie się wyjątkową lekcją historii.