Nie tylko Alhambra. Największe atrakcje hiszpańskiej Granady

Hiszpania zachwyca swoją różnorodnością – pięknem natury i kultury. Jedną z perełek jest bez wątpienia Granada, andaluzyjskie miasto u stóp pasma górskiego Sierra Nevada. Mimo że wielu turystów przyciąga przede wszystkim Alhambra, to warto odkryć więcej uroczych miejsc i zabytków niż ten, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warowny kompleks pałacowo-ogrodowy.

Andaluzja w pigułce

Ta południowa prowincja Hiszpanii kojarzy się ze słońcem, flamenco, bogactwem przyrody i wspaniałymi zabytkami z czasów, kiedy na Półwyspie Iberyjskim mieszkali Maurowie (wywodzący się z Afryki Północnej) i Żydzi sefardyjscy. Nie inaczej jest w Granadzie, w której na każdym kroku widać ślady burzliwej historii. Warto tam spędzić więcej niż 1 dzień, aby rzeczywiście poczuć niesamowity klimat miasta.

Alhambra na początek

Na zwiedzanie Alhambry trzeba przeznaczyć kilka godzin, a bilet wstępu najlepiej kupić przez internet, i to z dużym wyprzedzeniem. Historia tego zabytku kultury arabskiej sięga XI wieku, kiedy Maurowie wznieśli fortecę wojskową z czerwonego kamienia. W następnych wiekach forteca z imponującymi umocnieniami i wieżami była stopniowo rozbudowywana. Nawet po rekonkwiście (wygnaniu Maurów) do Alhambry dodano kolejne budynki, w tym renesansowy Pałac Karola V. Jednak to, co najbardziej fascynujące powstało w czasach panowania arabskiego. Poza fortecą Alcazaba, z której rozciąga się wspaniała panorama, warto zobaczyć Pałace Nasrydów z bogatymi zdobieniami oraz letnią rezydencję sułtanów z uroczymi ogrodami.

Dawna arabska dzielnica Albaicin

Niedaleko na wzgórzach znajduje się wyjątkowo klimatyczna część Granady z mauretańskim pałacem z XV wieku, murami bramy miejskiej i wąskimi, brukowanymi uliczkami. Ciekawie prezentuje się kościół św. Anny, w którym elementy arabskie (minaret) łączą się z chrześcijańskimi. Niewątpliwą atrakcją Albaicin jest również duży targ wzorowany na tradycyjnym arabskim suk. Już z oddali słychać gwar sprzedawców i turystów, a miejsce przyciąga aromatem orientalnych przypraw i owoców. Warto też podejść na plac Mirador San Nicolas, z którego można podziwiać Alhambrę w całej krasie.

Sacromonte, czyli świat flamenco

Granada to nie tylko ślady Maurów. Koniecznie trzeba podejść na wzgórze Valparaiso, gdzie znajduje się dzielnica cygańska. Charakterystycznym znakiem tego miejsca są domy z białą fasadą wydrążone w skałach. Obowiązkowa jest wizyta w Muzeum Cuevas del Sacromonte, w którym można podziwiać 10 zrekonstruowanych jaskiń i przy okazji poznać codzienne rytuały dawnych mieszkańców. Warto też zwiedzić Opactwo Sacromonte, a przede wszystkim jego katakumby. Na koniec nie można przeoczyć pokazu flamenco.

Katedra w Granadzie, czyli piękno architektury sakralnej

Granada słynie również z budowli chrześcijańskich, a najwspanialszym przykładem jest gotycko-renesansowa katedra, której budowa trwała niemal 200 lat. Ten okazały obiekt przyciąga wzrok swoim wyglądem zewnętrznym, ale warto też zajrzeć do środka, aby podziwiać bogato zdobione kaplice i muzeum z dziełami włoskich i flamandzkich mistrzów.

Wczasy na wybrzeżu Hiszpanii, Balearach, Wyspach Kanaryjskich oraz wycieczki objazdowe po Hiszpanii znajdziesz na itaka.pl