Piękny polski pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce to jeden z ciekawszych zabytków ziemi lubelskiej oraz atrakcja, której w trakcie historycznej wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Z jakich względów warto mu poświęcić swój czas?

Pałac w Kozłówce jest jednym z najciekawszych zabytków Polsce, a jego wnętrza wciąż wzbudzają zachwyt. Jest to jednocześnie jedna z ciekawszych pamiątek po Zamoyskich, który na przełomie XVIII i XIX wieku przejęli od Bielińskich Kozłówkę wraz z okolicznymi dobrami. Najlepszym okresem dla pałacu w Kozłówce okazały się czasy Konstantego Zamoyskiego, który z tutejszego pałacu zarządzał swą ordynacją. Do dziś zachowało się tu wiele cennych pamiątek, które przypominają nam o czasach świetności Kozłówki oraz o potędze rodu, który w tak wielkim stopniu przyczynił się do rozbudowy tutejszej rezydencji.

Już sama brama, która prowadzi na teren pałacowego dziedzińca, może wzbudzać zachwyt swymi rozmiarami oraz dekoracjami, które przypominają o rodzinie Zamoyskich. W pięknych wnętrzach czekają kolejne atrakcje – cenne meble oraz dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Salon Czerwony, często nazywany też Salą Balową, w którym można ujrzeć piękne obrazy: wizerunki polskich królów oraz takie kompozycje, jak „Pożegnanie Chodkiewicza z żoną przed wyprawą chocimską” oraz „Śmierć Chodkiewicza pod Chocimiem”.

Na terenie Kozłówki czeka też nie lata gratka dla tych, którzy interesują się dziejami Polski Ludowej oraz sztuką socrealizmu. Galeria Sztuki Socrealizmu, z której Kozłówka jest tak dumna, może się pochwalić ciekawymi zbiorami, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Dzięki temu wycieczki po Kozłówce stają się nie tylko ciekawą lekcją historii, ale i sztuki, która jeszcze nie tak dawno uchodziła za jedyną i słuszną.