Muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach

Kielce mogą się pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami, w gronie których pojawia się… gmach dawnego gimnazjum. Przypomina on o najstarszej szkole w Kielcach oraz o jej znanych absolwentach, wśród których pojawia się m. in. Stefan Żeromski. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy w czasie wycieczki po regionie świętokrzyskim zajrzą do tej placówki?

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego powstało w gmachu, który powstał w latach 20-tych XVIII wieku z woli biskupa krakowskiego Felicjana Szaniawskiego. Była to pierwsza szkoła średnia, jaką mogły się pochwalić Kielce, a jak się wkrótce okazało, w jej murach zagościło wiele osób wyjątkowo zasłużonych dla polskiej kultury. Wśród uczniów kieleckiego gimnazjum pojawia się m. in. ksiądz Piotr Ściegienny oraz Aleksander Głowacki, znany wszystkim doskonale jako Bolesław Prus. Adolf Dygasiński, Walery Przyborowski, Gustaw Herling-Grudziński – oto kolejni znani absolwenci tej szkoły. Postacią, która została tu jednak wyróżniona w wyjątkowy sposób, jest Stefan Żeromski, który trafił tu jako 10 letni chłopiec. Dziś przypomina o nim ekspozycja, składająca się zarówno z pamiątek po pisarzu, jak i elementów wystroju dawnej klasy szkolnej. Całość tworzy ciekawą wystawę, którą miłośnicy „Syzyfowych prac” oglądają bardzo chętnie.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego jest jednym z tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po Kielcach z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. To miejsce atrakcyjne i dla miłośników literatury, i dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje polskiego szkolnictwa.